24 Ocak 2019
  • Adana9°C
  • Adıyaman3°C
  • Afyon3°C
  • Ağrı-8°C
  • Amasya1°C
  • Ankara4°C
  • Antalya15°C
  • Artvin1°C

TÜRKİYE’YE BİRİNCİLİK GETİRDİ

Geçtiğimiz Aralık ayında satışa sunulan Mercedes’in pick-up’ı X-Class Türkiye’ye birincilik getirdi.

Türkiye’ye birincilik getirdi

16 Ocak 2018 Salı 14:07

Premium standartlarda müşteriye sunulan ve 135 bin liradan başlayan fiyatıyla göz alan model için Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz, “Bir ay içerisinde 238 adet X-Class satışı gerçekleştirerek global satışları içinde en yüksek sayıya ulaşan ülke olduk” dedi.

1967 yılında Otomarsan ismi ile İstanbul’da kurulan ve bugün yatırım miktarı 1,138 milyar avroya ulaşan, Türkiye’nin yabancı sermayeli en büyük şirketlerinden biri olan Mercedes-Benz Türk, 2017 yılında Türkiye’de kesintisiz olarak üretim yaptığı yarım asrı geride bıraktı. Şirket, Türkiye’de kuruluşunun 50. yılında 423 adet otobüs, 9 bin 128 adet kamyon, 9 bin 41 adet hafif ticari araç ve 25 bin 588 adet otomobil satışı gerçekleştirdi. Şirketin ikinci el satışları ise toplamda 4 bin 598 adede ulaştı. Mercedes-Benz Türk, Türkiye pazarındaki zorlu şartlara rağmen yüksek performans göstererek 2017 yılını toplamda 48 bin 778 adet araç satışı ile başarıyla kapattı.

70’TEN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT

2017’yi değerlendiren Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, “Türkiye pazarındaki zorlu şartlara rağmen hem şehirlerarası otobüs hem kamyon pazarında geleneksel hale gelen liderliğimizi sürdürmeyi başardık. İç Anadolu’daki Aksaray Kamyon Fabrikamız ve İstanbul’daki Hoşdere Otobüs Fabrikamızda ürettiğimiz otobüs ve kamyonlar, bugün dünyanın dört bir yanında 70’den fazla ülkeye ihraç ediliyor. Türkiye’de her üç kamyondan ikisini ve her iki otobüsten birini Mercedes-Benz Türk olarak biz üretiyoruz.Bugün Mercedes-Benz Türk çatısı altında 6 bin 300 kişi çalışıyor” şeklinde konuştu.

PREMİUM’DA LİDERLİĞİ ELDEN BIRAKMADI

Premium araç satışında hem Türkiye’de hem de dünyada liderliği elden bırakmadıklaırnı söyleyen Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan da iyi bir yıl geçirdiklerinin altını çizdi. Bekdikhan sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de de premium segmentte 25 bin 588 adetlik satış rakamıyla ilk sıradaki yerimizi koruduk. Bu başarımızda C-Serisi Sedan, Coupé ve Cabriolet modellerinin yanı sıra E-Serisi, A-Serisi ve CLA modelleri en önemli aktörler oldular. Son bir yılda Mercedes-Benz yetkili bayileri otomobil alanında 50 milyon avro tutarında yeni yatırım yaptılar. Tüm bunların sonucunda müşteri memnuniyeti araştırmalarında da (NCBS) Satış Sonrası Hizmetler alanının 1 numaralı premium markası olarak yerimizi koruduk. 2018 yılında ise satışlarımızın, geçtiğimiz yıla paralel bir seviyede gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Bu yıl elektrikli smart ile elektrikli araç segmentine, GLC F-Cell ile hibrit araç segmentine Türkiye pazarında da giriş yapacağız.”

1 AYDA ŞAMPİYON OLDU

Hafi ticari araç pazarında ilk 2 marka arasında yer aldıklarını söyleyen Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz, Aralık ayında satışa sundukları pick-up X-Class’ın kendilerini dünya şampiyonu yaptığını belirtti. Akdeniz, “ Mercedes-Benz Türk olarak 2017 yılında pazara yeni sunduğumuz X-Class dahil toplamda 9 bin 41 adetlik hafif ticari araç satışı gerçekleştirdik. Karşılaştırmalı hafif ticari araç pazarında yerimizi bir basamak daha yukarı çıkararak en yüksek satış adedine ulaşan ilk 2 marka arasında yerimizi aldık. X-Class aracımızı Aralık ayında Türkiye’de satışa sunduk. Bir ay içerisinde 238 adet X-Class satışı gerçekleştirerek Mercedes-Benz global satışları içinde en yüksek X-Class satış adedine ulaşan ülke olduk” dedi.