20 Ocak 2019
  • Adana10°C
  • Adıyaman2°C
  • Afyon5°C
  • Ağrı-14°C
  • Amasya4°C
  • Ankara6°C
  • Antalya11°C
  • Artvin4°C

KADIN DOĞUM DOKTORU İLE SAĞLIKLI HAMİLELİK

Kadınların özellikle hamilelik süreci çok özel dönemlerden birisi olduğu için bu alanda uzmanlaşmış olan doktorlardan destek alınmaktadır.

Kadın Doğum Doktoru İle Sağlıklı Hamilelik

09 Mart 2018 Cuma 06:09

Kadın doğum doktoru olarak çalışan kişiler, kadınların doğum sürecini sorunsuz bir şekilde sürdürmek adına tıbbi destek sağlamaktadır. Bu açıdan kadınların doğum itibarıyla uygun bir kadın doğum doktoru ile çalışması oldukça önemlidir.

Türkiye genelinde pek çok farklı kadın doğum doktoru hizmet verirken bu alanda ön plana çıkmayı başarmış doktorların tercih edilmesi, kadınların daha sorunsuz bir süreç yaşamasını sağlayacaktır. Kadın doğumunda özellikle yaşanabilecek olumsuz durumlar hayati tehlikeler yaratabilmektedir. Problem ya da bu tip sorunlar ile karşılaşılmaması ya da yaşanabilecek küçük bir sorunun dahi kolay bir şekilde ortadan kaldırılması adına kişilerin bu konuda mutlaka gerekli desteği sağlaması önemlidir.

Kadın doğum doktoru olarak Türkiye genelinde tanınmış ve en çok tercih edilen isimler bellidir. Kişiler doğum sürecini sorunsuz bir şekilde atlatabilmek adını bu kadın doğum doktorlarından destek alabilir. Konu ile ilgili yapılacak ilk görüşmelerin ardından doğum için uygun bir takvim çıkarılacak ve bu takvim süresince tüm kontroller, testler ve tedaviler uygulanacaktır. Kadın doğum doktorunun uzman olması aynı zamanda anne ve bebeğin sağlığının da iyi olduğunun tespit edilmesini sağlar. Kadın doğum doktoru yapacağı kontrollerde olası bir tehdit gördüğü andan itibaren bu tehdidin ortadan kalkması adına çalışmalar yapacaktır. Fakat bu alanda uzman olmayan ve yeterliliği bulunmayan kişiler, mevcut sorunları tespit edemeyeceği için çok ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkması da söz konusu olabilir. Bu bakımdan kadın doğum doktoru konusunda kişilerin tercihlerini iyi bir şekilde yapması hayati önem taşımaktadır.

Kadın Doğum Doktorunda Cinsiyetin Önemi

Kadın doğum için erkek doğum doktorları bulunsa da kadınların daha rahat olabilmesi ve tedavi boyunca uygulanacak farklı kontrollerde herhangi bir çekince yaşamaması adına kadın doğum doktorları daha fazla ilgi görmektedir. Bu bakımdan sizler de daha rahat olabilmek ve herhangi bir sorun yaşamamak adına kadın doğum doktorlarını doğumunuz için tercih edebilirsiniz.

Kadın Doğum Doktorları İle Tanışma

Kadın doğum doktorları ile ilk tanışma hamilelik testi ile gerçekleşir. Kadınların gecikmesi ile birlikte hamileliğin başlayıp başlamadığının kontrolünde kadın doğum ile tanışma sağlanır. Yapılacak kontrollerde kadınların hamile olduğu tespit edilmesi halinde kadın doğum uzmanı ile uzun bir süreç başlatılır. Normal bir hamilelik süreci 9 ay olduğu gibi, 9 ay boyunca kontrollerin ne zaman yapılacağı, testler, kullanılması gereken ilaçlar detaylı bir şekilde belirtilir. Böylece kişilerin hamilelik sürecinin nasıl ilerleyeceği de belirlendiği için hamileler rahat bir süreç sürdürebilmektedir. Kadın doğum doktoru tarafından hamilelik süresi boyunca sadece sağlık açısından değil, kişilerin yaşam ve beslenme gibi farklı alışkanlıklarına yönelik de bilgilendirmelerin yapılması gerekir. Özellikle ilk hamileliğini yaşayan kadınlar için bu süreç çok farklı geçebilir. Kadınların kafalarındaki soru işaretlerinin giderilmesi ve hamilelik süresi boyunca rahat kalabilmesi adına kadın doğum uzmanının etkin olması oldukça önemlidir. Öyle ki hamilelik çok kapsamlı bir süreç olduğu gibi kadınların beslenmesi, yaşamı, alışkanlıkları ve yapacağı hareketlerde hamileliğin durumu oldukça önemlidir. Özellikle riskli hamileliklerde kadınların ve uzman doktorların çok daha dikkatli olması gerekmektedir. Bu bakımdan kadınların kadın doğum uzmanından iyi destek alması ve hayatını bu şekilde yönlendirmesi hamileliğin sorunsuz bir şekilde sürdürülmesi adına önemlidir.

Kadınların tüm bu aşamalarda ne kadar bilgisi fazla olursa, hamilelik o kadar rahat geçecek ve kafalarındaki soru işaretleri de giderilmiş olacaktır.

Kadınların Doğum Çekinceleri Ve Korkuları

Kadınların doğum konusunda çekinceleri olduğu gibi korkuları da olabilmektedir. Özellikle doğum korkusu, kadınların son aylarında daha fazla kendini göstermeye başlar. Bu tür durumlarda kadın doğum uzmanı ile ne kadar iyi bir bağ kurulursa, mevcut sorunların çözülmesi de o kadar kolay olacaktır. Bu bakımdan kadınların güveneceği ve kendini tamamen teslim edebileceği bir uzman ile çalışması büyük önem kazanmaktadır. Bu aşamada ne kadar doğru tercih yapılırsa hamilelik ve doğum süreci o kadar kolay atlatılabilir. Kadınların ilk günü itibari ile bu aşamada doğru bir süreç izlemesi, iyi analiz etmesi ve uzman ile merkez seçiminde doğru kararlar vermesi bu konuda öncelikli olarak dikkat edilmelidir.

Ankara’da alanında uzman kadın doğum uzmanı Esra Çabuk Cömert ile iletişime geçebilirsiniz.